Bir Başkadır Bu Sene 30 Ağustos!

hayontan - Köşe GörselGeçtiğimiz yıl bugün (30 Ağustos 2017)’de yine 30 Ağustos’u kaleme almıştım, bu yılda değişiklik olmadan “Bir Başkadır Bu Sene 30 Ağustos!” başlıklı yazımı sizler için yazdım.

30 Ağustos Zafer Bayramı hakkında; Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz‘un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Bağımsızlık mücadelesinin son halkası olan Büyük Zafer’in 96’nci yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu yaşayacağız bugün. Bugün benim için bir farklı gün. Geçtiğimiz yıl bugünlerde Türk Ordusu’na katılmak için heyecan içindeyken, bugün ise Türk Ordusu’nun şerefli ve onurlu bir neferi olmaktan büyük mutluluk duymaktayım.

Bu duygu ve düşüncelerimle değerli silah arkadaşlarımın ve Türk Milleti’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı ve Silahlı Kuvvetler Günü’nü kutlar, zaferi bize yaşatan ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile kahraman Türk Ordusuna şükran ve minnetlerimi sunarım.

Reklam