Fotoğraf Çekimlerinde RAW’ın Önemi Nedir?

Değerli okurlarım, farklı zaman dönemlerinde çeşitli yazılar yazıyorum sizler için farklı alanlarda belki biraz faydalı olurum diye. Bu yazılarımdan biriside bugün sizler için “Fotoğraf Çekimlerinde RAW’ın Önemi Nedir?” başlıklı olacak.

Dijital fotoğraf makinelerimizde sensörden gelen sayısal verilerin doğrudan belleğe yazılmasıyla oluşan özel formata bizler RAW, yani kısaca ham fotoğraf diyoruz. RAW formatlı fotoğraflar makine üzerinde herhangi bir işleme tabi olmazlar.

RAW Cekim Farklari 01

1.Fotoğraf Format: .Jpeg Fine | 2.Fotoğraf Format: .Nef (RAW)’dan İşlenmiş
Fotoğraf: © Hüseyin Altay YONTAN

Raw fotoğrafların en belirgin özelliği ise, çekim gerçekleştirildikten sonra fotoğraf üzerinde istenilen değişikliklere ve normal fotoğraf çekimlerinde yapılan hataların olmadan kendi istediğimiz özellikler neticesinde özel programlar aracılığıyla işleme olanağımızın olmasıdır.

Diğer formatlara göre dezavantajı dosya boyutunun 8-10 kat daha fazla olmasıdır, buda fotoğraf makinesinin özelliğine göre yaklaşık 1(bir) fotoğraf için 10-35 MB bulmaktadır. Genel olarak reklam ve profesyonel çekimlerde tercih edilerek kullanılır.

RAW Cekim Farklari 03

Fotoğraf: © Hüseyin Altay YONTAN

Standart işlerinizi (İnternet ortamında paylaşma ya da hatıra fotoğrafları gibi) Jpeg, iş yada çok önemli çekimlerinizi ise Raw formatında yapmanızı öneririm. Tabii ki bunun yanında Raw çekimlerinizde önemli unsurlardan biriside photoshop bilginizinde yeterli olması gerekmektedir. Çünkü yeterli bir photoshop bilginiz yoksa, çekmiş olduğunuz Raw formatlı fotoğrafı gerektiği ve istenilen düzeyde işleme tabi tutamayacaksınızdır.

Reklam