Kalemimin Ucunda “30 Ağustos”…

Bu sefer kalemime düşen satılar “30 Ağustos – Zafer Bayramı” nı anlatacak sizlere.

Bilindiği üzere, “Zafer Bayramı” Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ulusal bayramıdır ve her yıl 30 Ağustos’da kutlanmaktadır. Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayram olarak bilmekteyiz.

Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir’de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve birçok vatandaş, Ankara’da Anıtkabir’i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar.

Değerli okurlar, Atatürk bir konuşmasında şöyle bahsetmiştir;

“Hiç bir zafer gâye değildir. Zafer, ancak kendisinden daha büyük olan gâyeyi elde etmek için gerekir en belli başlı vasıtadır. Gâye, fikirdir. Zafer, bir fikrin istihsâline (elde edilmesine) hizmeti nispetinde kıymet (değer) ifade eder. Bir fikrin istihsâline dayanmayan bir zafer pâyidar olamaz (yaşayamaz) . O, boş bir gayrettir.

Her büyük meydan muharebesinden, her büyük zaferin kazanılmasından sonra yeni bir âlem (dünya) doğmalıdır, doğar. Yoksa başlı başına bir zafer, boşa gitmiş bir gayret olur.

Mustafa Kemal ATATÜRK – (Ankara, 16 Eylül 1921)”

Geçmişten gelen ve devamını Türk Gençliği’nin üstlendiği bu bayramlar, kutlamalar, özel günler bugün iktidar sahipleri tarafınca yok edilmeye çalışılmaktadır. Önceliği kendi belediyelerine olmak üzere gönderilen genelge ile 30 Ağustos kutlamaları da diğer önemli günler gibi iktidar sahiplerinin gözünde yasaklanmak istenmiştir.

İşte o gönderilen genelgede yazanlar;

“…bilindiği üzere, bugünlerde Mısır’da darbe sonrası olaylarda demokrasiye ve demokratik bir seçimle göreve gelmiş olmasına rağmen cezaevinde tutulan Cumhurbaşkanı Mursi’ye sahip çıkmak üzere barışçı eylem yapan yüzlerce insan, kadın ve çocuk şehit düşmekte ve binlercesi yaralanmaktadır.Kardeş Mısır halkının yaşadığı insanlık dramı karşısında aziz milletimizin ve parti camiamızın acısı ve tepkisi büyüktür. Bu sebeple Mısırlı kardeşlerimizin acılarını paylaşmak adına müzik etkinlikleri, konser ve eğlence programlarının bir süre iptal edilmesi, bu hususta bütün belediyelerimizin aynı hassasiyeti göstermesi uygun olacaktır. Gelişmelere göre durum değişikliği olması halinde bu konu yeniden değerlendirilecektir.”

bu şekilde basında yer aldı. 28 Ağustos tarihli basın bültenlerinde ise, “Daha önce Genelkurmay Başkanı tarafından orduevinde verilen 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonuna, bu yıl ilk kez Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “başkomutan” sıfatıyla Çankaya Köşkü’nde ev sahipliği yapacağı.” bilgileri yer aldı.

İstemiş oldukları yas kararına yine en iyi cevabı biz Türk Gençliği olarak verdik…

30 Ağustos Zafer Bayramı’mız Kutlu Olsun…


* Videonun hazırlanmasında emeği geçen Köroğlu Leo Club‘e teşekkürlerimi sunarım.

Hüseyin Altay YONTAN | 29.08.2013

Reklam