30 Ağustos Zafer Bayramı

Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde gerçekleştirilen bağımsızlık mücadelesinin son halkası olan Büyük Zafer’in 87’nci yıl dönümünü kutlamanın coşkusunu yaşıyoruz.

Zafer Haftası, 26 Ağustos 1922 günü sabahı KOCATEPE’den yapılan topçu ateşleriyle başlar ve 9 Eylül günü Türk Ordularının İzmir’e girişi ve İzmir’in kurtuluşu ile sona erer.

Türk milleti çalışarak kendisini yeniden yaratmış, varoluşun doruk noktasına çıkmayı başarmıştır.Ben milyonlarca Türk gencinden biriyim. Gelecekte benden beklenen milyonlarca görevi korkusuzca yerine getirecek olan Türk genciyim. Soyum Türk soyu. Asırlardır Türk sözü duyulduğunda yer gök titrer, ne de olsa Türk milleti ölümü, esaret hayatından yeğ tutan asil bir millettir. Türk milletinin ilkesi şudur:

“Canı cananı bütün varımı alsın da Huda , Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.”

Arnold Toynbee’nin şu sözlerle anlatmak istediği bu ilke için yapılan fedakârlıklardır: “Savaştan yoksul çıkmış bir ülkenin insanlarıydılar. Üstleri başları dökülüyordu. Fakat en çetin askerin dahi dayanması güç olan şartlar içinde yeni bir savaşın müthiş hayatına severek ve isteyerek koşmuşlardı”. Türk milleti böylesine azimlidir, çalışkandır. “Türk olmak çalışmak demektir”. Türk milleti çalışarak kendisini yeniden yaratmış, varoluşun doruk noktasına çıkmayı başarmıştır. Bir millet düşününüz vatanı topyekün bir ölü evine dönmüş. Köyler, kentler harabe gibi. Yoksulluk, açlık…işte bu milletin gözü yaşlı anası çalışkanlığıyla askere elbise yetiştiriyor, gelini omuzlarında cephane taşıyor, küçük çocuklar boylarından büyük silahları kapıp cepheye koşuyor. Böyle bir millet mucize yaratıyor; bu “Türk Mucizesi”dir.

“Türk olmak yaşamak demektir.” Türk olmak misafirperverliği, yüksek ahlâkı, en başta insanlığı yaşamak demektir. İstiklâline sahip çıkmış bir milletin çocukları olarak başımız dik, alnımız pak yaşıyor ve gerektiğinde büyük bir gurur duyarak şunu söyleyebiliyoruz: “Ne mutlu Türküm diyene.”

Bu mutlu günde, zaferi bize yaşatan Atatürk ve silah arkadaşları ile kahraman Türk Ordusuna şükran ve minnetlerimı sunarken, Türk ulusunun da Zafer Bayramını en içten dileklerimle kutlarım…

Reklam